Imunoterapija kot revolucija v zdravljenju raka
Imunoterapija je prav posebna metoda zdravljena raka. V primerjavi z drugimi metodami namreč deluje povsem drugače. Metode, kot so obsevanje, tarčna zdravila, kirurški poseg, delujejo na takšen način, da direktno uničujejo rakave celice. Po drugi strani pa imunoterapija na raka ne vpliva neposredno, ampak spodbuja bolnikov imunski sistem, da se lahko dovolj učinkovito bojuje proti raku.
S pomočjo imunoterapije lahko odblokiramo določene zaviralne mehanizme imunskega sistema. Na takšen način se omogoča prepoznavanje tumorskih celic, ki se jih nato uničuje.
Za večino bolnikov se imunoterapija dobro prenaša
Večina bolnikov, ko prejme imunoterapijo, zdravljenje povsem dobro prenaša. Pri tej metodi se bolniki ne srečujejo s stranskimi učinki, ki jih najpogosteje povezujemo z zdravili za raka. Pri tem mislimo predvsem na izgubo las, slabost, bruhanje ter podobno. Sama imunoterapija ima namreč le malo stranskih učinkov oziroma se redko pojavijo.
Pri bolnikih, ki se zdravijo s pomočjo tovrstne metode, lahko na primer prihaja do motnega delovanja ščitnice, vnetja črevesja, sprememb na koži. A treba je poudariti, da so stranski učinki, ki jih prinaša imunoterapija, res redki in se pojavljajo v izjemno blagi obliki.
Na uspeh imunoterapije je treba gledati individualno
Na same uspehe, ki jih prinaša imunoterapija, pa je vendarle potrebno gledati povsem individualno. Na eni strani so bolniki, ki se po tej metodi zdravljenja popolnoma pozdravijo. Po drugi strani pa imamo tudi takšne bolnike, kjer bolezen kljub terapiji napreduje.
Kako imunoterapija pri posamezniku deluje, se vnaprej zelo težko napove. Nasploh pa torej velja, da bolniki z rakom terapijo dobro prenašajo. Velika večina je namreč takšnih, ki nimajo prav nobenih stranskih posledic oziroma težav.
Najpogosteje se imunoterapija uporablja pri napredovalni obliki raka
In kdaj je imunoterapija najbolj dobrodošla za zdravljenje raka? Najpogosteje se jo uporablja pri napredovalnih oblikah raka. V tem primeru je namreč največ dokazov o tem, kako zelo uspešna oziroma učinkovita je imunoterapija.