Različne prikolice zadovoljijo najrazličnejšim potrebam uporabnikov
Že ob nakupu vozila je dobro razmisliti o tem, ali boste z njim vozili tudi prikolico. Zanjo je potrebno na zadnji del avtomobila namestiti vlečno kljuko, ki jo za doplačilo dobite kot del dodatne opreme. Na ta način bo vleka prikolice varna in brezskrbna.
Na vlečno kljuko tako lahko priklopite katerokoli prikolico želite. Seveda je to odvisno od vaših potreb, saj je njihova ponudba danes zelo raznovrstna. Med najpogosteje uporabljenimi so avtomobilske prikolice za prevoz tovora, plovil, koles, konjev in tiste, s katerimi se lahko odpravite kar na dopust, torej prikolice za kampiranje.
Nekaj zakonskih določil, ki jih morate vedeti ob vleki prikolic
Na prvi pogled se zdi, da je vleka prikolic zelo preprosta, a temu to ni tako. Še predno jih začnemo uporabljati, je potrebno vedeti nekaj določil iz naše zakonodaje, ne pozabite pa preveriti tudi homologacijskega kartončka vozila.
Njihova največja dovoljena masa je 750 kilogramov in za vleko potrebujete tretjo registrsko tablico. Če boste s svojim vozilom za seboj vlekli prikolico, potem morate vedeti, da je največja dovoljena hitrost na avtocestah in hitrih cestah 100 km/h, zunaj naselij pa 80 km/h. Takšne lahke prikolice lahko vozite z vozniškim dovoljenjem B kategorije.
S prikolicami poskrbite za varen prevoz tovora
Kot smo že povedali, lahko s prikolicami prevažate različne vrste tovora, od katerega je odvisna tudi njihova izbira. Ko govorimo o tovoru in njegovem varnem prevažanju, je potrebno vedeti, da velja drugačno ravnanje v primeru prevoza vej ali lista v primerjavi s prevozom lesenih palet.
Ne glede na to, je potrebno tovor na prikolici ustrezno zaščititi in pritrditi z dodatnimi varnostnimi pasovi. To je edini način, da med vožnjo ne zleti s prikolice in ogroža drugih udeležencev v prometu. Poskrbite, da je obtežitev enakomerna na vseh njenih delih in je znotraj dopustnih meja, ki jih določa proizvajalec.